BABÍ LÉTO V NORSKU - cykloturistika, turistika, trek

BABÍ LÉTO V NORSKU - cykloturistika, turistika, trek

Norsko na kole · Národní park Jotunheimen s nejvyšší horou Skandinávie · Trajektem přes dva fjordy  ·  Vodopády Vettifossen, Vøringfossen a Låtefossen  ·  Ledovec Folgefonna   ·  Skalní kazatelna Kjerag ·

Naše výpravu za poznáním přírodních skvostů Norska začneme v nejvyšším norském pohoří Jotunheimen, přezdívaném též Domov Obrů. Nejdříve projedeme vyhlášenou cestou Jotunheimvegen, která nás zavede od rozsáhlého jezera Vinstra do nitra borových lesů, lemovaných prstencem holých kopců. Druhý den zajedeme k soutěsce Riderspranget, kde se řeka Sjoa vtěsná do čtyři metry širokého koryta a kolem jezera Tesse sjedeme do městečka Lom, známého svým osm set let starým dřevěným kostelíkem. Další den se vydáme na Galdhopiggen, nejvyšší horu Norska  a zároveň celé Skandinávie. Domov Obrů neopustíme ani v dalších dvou dnech. Nejprve projedeme cestami Sognefjellvegen a Tindevegen na úpatí špičatých štítů Hurrungane a potom se vypravíme k nejvyššímu vodopádu v Evropě s volným pádem vody, 275 metrů vysokému Vettifossenu. Po přejezdu náhorní plošiny Hardangervidda sjedeme na kole od vodopádu Vøringfossen až k fjordu. Potom se vydáme pěšky na okraj ledovce Folgefonna a ještě týž den na kole starou silnicí přes Røldalsfjellet. Korunou celého zájezdu bezesporu bude výstup na žulovou kazatelnu Kjerag, vyrůstající do výšky ttisíc metrů nad hladinu Lysefjordu. Na závěr se projedeme podél Tellemarského vodního kanálu.

 

PROGRAM ZÁJEZDU:  1. den - odjezd z České republiky  2. den - trajekt do Švédska, noční přejezd do Norska  3. den - cyklotúra cestou Jotuheimenvegen a údolím Murudalen  4. den - na kole k peřejím Riderspranget a jezeru Tesse  5. den - pěší výstup na Galdhøpiggen (2469 m) 6. den - na kole cestami Sognefjellvegen a Tindevegen 7. den - na kole a pěšky k vodopádu Vettifossen  8. den - na kole starou silnicí od vodopádu Vøringfossen až k fjordu  9. den - pěší túra k ledovci Folgefonna a na kole starou silnicí přes Røldalsfjellet  10. den - na kole cestou Suleskardsveien  11. den - na kole a pěšky na Kjerag 12. den - na kole podél Tellemarského kanálu   13. den - trajekt přes Balt  14. den  - návrat domů. 

VYBAVENÍ: Horské nebo trekingové kolo a přilba. Další nezbytné věci: světlo a blikačku do tunelů, brýle, trekingové boty, čepice, rukavice a opalovací krém s vysokým UV faktorem.


NÁROČNOST STŘEDNÍ. Délka cyklistických tras se pohybuje mezi 20 a 70 km a u většiny z nich lze volit kratší varianty. Pěší túry trvají 3 až 7 hodin.