NORSKO NA KOLE A RAFTU - cykloturistika, rafting

NORSKO NA KOLE A RAFTU - cykloturistika, rafting

Divoká příroda, křišťálově čisté řeky, vodopády, hluboké lesy, majestáty hor a svěží zeleň údolí, přátelští a málomluvní seveřané. To je idyla, která působí jak balzám na duši poutníka znaveného spěchem a stresem všedních dnů.

 

Dní na kole: 7, denně 40-70 km

Náročnost, povrch: 1-3 (fakult. až 4), 75% asfalt, 25% šotolina

Doporučený typ kola: horské či trekkingové

Rafting na řece Sjoa

Sjoa je ledovcová řeka ve středním Norsku a u vodáckého hlediska patří k nejpopulárnějším norským řekám. Pramení na svazích největšího skandinávského pohoří Jotunheimen. Tisíce potůčků přivádí vodu do legendárního jezera Gjende, odkud již vytéká majestátní Sjoa. Na své trase se řeka ještě na chvíli zasní v soustavě přírodních jezer Ovre a Nedre Sjodalsvaten - díky tomu voda Sjoy není tak „ledová“ jako u jiných ledovcových řek. Jakmile však řeka opustí náhorní rovinu s jezery, rozeběhne se svým korytem na plný plyn. Překonává katarakty, vře v soutěskách a hučí ve vodopádech, jakoby si chtěla vynahradit lenošení v jezerech. Ve středním toku se její živly zmírní na vodácky optimální míru a z obce Heidal protéká dlouhými peřejemi a soutěskami, jejichž půvab těžko snese srovnání s jinými řekami. Význam slova Sjoa znamená „třpytivá“ - pro křišťálově čisté vody zpěněné v bezpočtu peřejí byste těžko hledali lepší přirovnání.
Sjížděný úsek cca 17 km
Doba plavby cca 2,5 h
Obtížnost: WW 2-4
Raftové čluny: vícemístné
Minimální věk: 13 let
Doporučené vybavení na rafting:
• Při raftingu k dispozici veškeré vodácké vybavení - kompletní vodácká výstroj (vesta, přilba, neoprénový oblek, neoprénové boty, nepromokavá bunda), pádlo, raftové čluny, vůdci člunů
• Doporučujeme vzít si jen vlastní plavky, ručník, triko, ponožky